Foglaló vagy előleg az ingatlan vételáraként előzetesen megfizetett összeg? Mi a különbség? Mikor jár vissza és mikor nem?

Foglaló vagy előleg az vevő részéről az eladónak átadott összeg, amellyel az eladó kifejezi a határozott vételi szándékát, és biztosítékot nyújt arra, hogy elkötelezett a szerződés vevői teljesítésében, azaz a vételár kifizetésében. Amennyiben az átadott összeg “foglaló” jogi minősége nincsen az adásvételi szerződésben rögzítve, akkor előlegnek (vételárrésznek) számít. Az előleg készpénzben történő átvételét átvételi elismervénnyel kell igazolni.

Az ingatlan adásvételi szerződéshez kapcsolódó egyik legfontosabb szerződési biztosíték a foglaló, amelyet a Polgári Törvénykönyv szabályoz.

Az adásvételi szerződés szövegéből egyértelműen ki kell tűnnie annak, hogy az adott összeg foglalóként (és nem egyszerűen előlegként) került átadásra az eladó részére. A másik félnek fizetett pénzt akkor lehet foglalónak tekinteni, ha annak fizetésére a kötelezettségvállalás megerősítéseként kerül sor, és ez a rendeltetés a szerződésből egyértelműen kitűnik.

Amennyiben a szerződést teljesítik, a tartozás a foglaló összegével csökken, tehát a foglaló a teljes vételárba beszámít, azt arányosan csökkenti.

Ha a szerződés teljesítése olyan okból hiúsul meg, amelyért egyik fél sem felelős, vagy mindkét fél felelős, a foglaló visszajár.

A teljesítés meghiúsulásáért felelős fél az adott foglalót elveszti (eladó), a kapott foglalót kétszeresen köteles visszatéríteni (vevő).

A foglaló elvesztése vagy kétszeres visszatérítése a szerződésszegés következményei alól nem mentesít. A kötbér és a kártérítés összege a foglaló összegével csökken. Súlyos szerződésszegés miatti elállás esetén ez a jellemző eset.

A túlzott mértékű foglaló összegét a kötelezett kérelmére a bíróság mérsékelheti. A foglaló mértéke szabad megállapodás tárgya, a bírói gyakorlat az ingatlan vételára 10%-ának megfelelő foglalót általában nem tekinti túlzott mértékűnek.

A jelen tájékoztatás nem teljes körű, és nem minősül jogi tanácsadásnak vagy ajánlattételnek. Ingatlanjogi kérdéseivel forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségeinken.

Ingatlan jogügyletekkel kapcsolatos szolgáltatásainkról itt olvashat bővebben és részletesebben.

Frissítve: 2024.07.27.