Haszonélvezeti jog alapítása, megszüntetése során az ingatlanok esetében a szerződés vagy megállapodás írásba foglalása és ügyvédi ellenjegyzése szükséges. Az alábbiakban összeszedtük a haszonélvezeti jog alapítása, megszüntetése körében leggyakrabban felmerülő kérdéseket.

Jogszabály vagy szerződés alapján fennálló haszonélvezeti jog:

Haszonélvezeti jog keletkezhet jogszabály alapján (pl. a Polgári Törvénykönyvben meghatározottak szerinti házastársi öröklés esetén) vagy szerződés alapján.

1. Haszonélvezeti jog, amely az öröklésre tekintettel jogszabály alapján keletkezik

Ha az ingatlanon vagy az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogon jogszabálynál fogva keletkezik haszonélvezet, a haszonélvezeti jogot az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni. Ha ez elmarad, a haszonélvezeti jog a dolognak rosszhiszemű vagy ingyenes megszerzőjével szemben érvényesíthető. Az öröklés miatt keletkezett haszonélvezeti jog esetén az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetésre kerül a haszonélvezeti jog (korábban: özvegyi jog). A jog bejegyzése deklaratív (tehát jogot nem keletkeztet, csak kinyilvánít maga a bejegyzés). A bejegyzésre a hagyatéki eljárás jogerős befejezését követően kerül sor, a közjegyző által a földhivatalnak megküldött értesítés alapján.

2. Haszonélvezeti jog alapítása szerződéssel

Az ingatlanon vagy ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogon szerződéssel alapított haszonélvezeti jog esetében a haszonélvezeti jog ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése szükséges. Haszonélvezeti jog alapítható ingyenesen vagy ellenérték fejében is. Haszonélvezeti jog alapítása vagy fenntartása elsősorban családtag részére történő ajándékozás esetén jellemző.

A haszonélvezeti jog tartalma

Haszonélvezeti joga alapján a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti. E jogok a haszonélvezőt a tulajdonossal szemben is megilletik.

Ha a haszonélvezeti jog egyidejűleg több haszonélvezőt illet meg, a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogára a közös tulajdon szabályait kell megfelelően alkalmazni.

A haszonélvezeti jog nem terjed ki arra, amivel a haszonélvezeti jog tárgya a haszonélvezet keletkezését követően gyarapszik, kivéve, ha a gyarapodás a haszonélvezet tárgyának a rendes gazdálkodás körében való hasznosításából származik.

A haszonélvezeti jog a dolog tulajdonosának személyében beállott változásra tekintet nélkül fennmarad. Ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott lemondó nyilatkozat alapján lehet kérni a haszonélvezeti jog törlését az ingatlan-nyilvántartásból.

A haszonélvezeti jog időben korlátozott. A természetes személyt megillető haszonélvezeti jog korlátozott időre és legfeljebb a jogosult haláláig állhat fenn. A haszonélvezeti jog tehát nem örökölhető. Jogi személy javára haszonélvezeti jog korlátozott időre, de legfeljebb 50 évre engedhető; a határozatlan időre alapított haszonélvezeti jog 50 évig áll fenn (Ptk. 5:147. §).

A haszonélvezeti jog személyhez kötöttsége miatt a haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de a birtoklás, a használat és a hasznok szedése jogának gyakorlását átengedheti.

Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását a haszonélvező akkor engedheti át, ha a tulajdonos – azonos feltételek mellett – a dolog használatára, hasznosítására vagy a dolog hasznainak szedésére nem tart igényt. (Ptk. 5:148. §)

A haszonélvezeti jog megszüntetése

A haszonélvezeti jog megszüntethető írásbeli megállapodásban. Erről a jogról akár ingyenesen, akár ellenérték fejében lemondhat a haszonélvező. A lemondásra vonatkozó szerződés/ megállapodás írásba foglalása és ügyvédi ellenjegyzése szükséges. A földhivatal az eljáró ügyvéd kérelmére az lemondást tartalmazó okirat csatolását követően törli a haszonélvezeti jogot az ingatlan-nyilvántartásból.

A haszonélvezet jog vagyoni értékű jog, amelynek értéke az Illetéktörvény 72. §-ában meghatározottak szerint kiszámítható. Eszerint a haszonélvezeti jog egy évi értékeként az ingatlan – terhekkel nem csökkentett – forgalmi értékének egyhuszad részét kell tekinteni.

Ha a haszonélvezeti jog a haszonélvező életének idejére terjed, annak értékét az ő életkorához képest a következő módon kell megállapítani. Amennyiben a haszonélvező:

  • 25 évesnél fiatalabb, akkor az egy évi érték 10-szerese
  • 25-50 éves, akkor az egy évi érték 8-szorosa
  • 51-65 éves, akkor az egy évi érték 6-szorosa
  • 65 évesnél idősebb, akkor az egy évi érték 4-szerese.
Egy példával élve: ha egy 80 millió Forintos ingatlanon egy 49 éves haszonévező rendelkezik holtig tartó haszonélvezeti joggal, és ennek a pénzbeli megváltásáról lenne szó, akkor a haszonélvezeti jog értéke 4 millió Ft x 8, azaz 32 millió Ft.
A haszonélvezeti jogról történő ellenérték nélküli lemondás esetén – illetékmentességi ok hiányában – ajándékozási illetéket szükséges fizetni, lakóingatlanoknál ez 9%, illetve nem lakóingatlan esetében 18 % jelenleg. Illetékmentes például az egyenesági rokonok közötti, illetve a testvérek közötti lemondás.

A jelen tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül jogi tanácsadásnak vagy ajánlattételnek. Irodánkban haszonélvezeti jog alapítására, fenntartására, valamint megszüntetésére vonatkozó szerződéseket rendszeresen készítünk. Ingatlanjogi praxisunk az ingatlanügyek széles körét lefedi, erről bővebben itt is olvashat.

További jogi kérdéseivel, haszonélvezeti joggal kapcsolatosan is forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségeinken.

frissítve: 2024.07.27.